Annonsera på Avpixlat

Även Danmark får nu uppleva “mångkulturell” idrott

John Danielsen (tvåa fr. v.) var en av storstjärnorna i dansk fotboll under 1960-talet. Han började sin karriär i B1909. Numera är Mohamed och Mahmoud de vanligaste namnen bland lagets spelare.

DANMARK / IMPORTERAT FOTBOLLSSVÅLD Odense-klubben B1909 är en anrik fotbollsförening som fostrat en rad landslagsspelare. På senare år har dock klubben, som har sin hemmaplan i invandrarghettot Vollsmose, i allt högre grad blivit ett utpräglat invandrarlag. I söndag skämde B1909:s seniorlag ut sig ännu en gång. En match fick avbrytas p.g.a. våld, varpå domaren attackerades. I Sverige är vi förstås sedan länge vana vid sådana scener i samband med amatörfotboll mellan invandrardominerade lag. I Danmark orsakar dock dylika uppträden fortfarande rubriker.

B1909 betraktades förr som arbetarklassens fotbollsklubb i Danmarks tredje stad. Under sin mer än hundraåriga historia har klubben fått fram en rad stjärnspelare som nått landslagsnivå. På senare år har emellertid B1909:s anseende dalat, samtidigt som Vollsmose, Odense-förorten där man har sitt säte, gradvis förvandlats till ett av Danmarks mest ökända invandrarghetton.

Klubbens seniorlag spelar numera i Fynsserien, en lokal serie för lag på Fyn. Laget har tidigare ställt till skandaler genom bråk och osportsligt uppträdande, och i söndags var det dags igen.

B1909 spelade på söndagen hemmamatch mot B67, ett annat Odense-lag. Efter 29 minuter stod det 1 – 0 till det gästande laget. Då ska någon av B1909:s spelare ha spottat på domaren. Domaren valde att omedelbart blåsa av matchen. Detta ledde till att någon – oklart om det var en av B1909:s spelare eller en av lagets supportrar – kastade en tejprulle mot honom. Två av B1909:s spelare agerade därefter mycket aggressivt och hotfullt mot domaren. De följde efter honom ut från planen och sparkade på hans bil när han körde från platsen. Händelsen är polisanmäld.

Jan Bramsen, styrelseordförande i B1909, låter uppgiven när han tvingas kommentera den senaste våldsincidenten hans seniorlagsspelare gjort sig skyldiga till. Foto: Facebook.

Jan Bramsen, ordförande för B1909, ger i ett uttalande till en av lokaltidningarna ett smått uppgivet intryck. När han tillfrågas hur det kommer sig att denna typ av våldsincidenter upprepas gång på gång svarar han bland annat (i översättning):

– Jag har aldrig ångrat uppdraget som styrelseordförande. Men de här spelarna kan alltså explodera väldigt snabbt och uppföra sig vansinnigt. Man arbetar ofta i motvind och det är knappt man orkar med det.

Det är oklart exakt vad Jan Bramsen menar när han talar om “de här spelarna“. En lista över spelarna i B1909:s seniortrupp innevarande säsong kan dock ge en viss antydan om styrelseordföranden egentligen syftar på. Laget utgörs, enligt klubbens webbsida, av följande spelare:

Abdallah Al-Issa, Abdisamed Muktar, Abdul Ahmed, Abdullahi Ibrahim, Ahmed El-Haj, Ali Saleh,Caglar Köycü, Damoun Afraz, Josef Aziz Al-Sheifi, Kamel Alwa, Loay Al-Sitt, Lucas Melgaard Andersen, Mahmoud Marouf, Mahmoud Mohammad, Mahmud Abou Khadra, Masud Khalaf, Mikkel Jensen, Mohamed Abdirahman, Mohamed Bashiir Ahmed, Mohamed Dualeh, Mohammed Abou-Khakazne, Mohammed Saway, Nikolaj Jensen, Patrick S Djernæs, Siamak Sohrabi, Taha Abdullah.

Print Friendly, PDF & Email
FacebookTwitter

OBSERVERA!

Kommentarer förhandsgranskas inte av Avpixlat och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.

Genom att kommentera intygar du att du är införstådd med och lovar att följa Avpixlats kommentarsregler.

Avpixlat på Facebook           
Donera
Donera med Swish
Annonsera på Avpixlat
Bojkotta bojkotten
SD Huddinge
Fakta om romer - artikelserie
SD Nacka
Yttrandefrihet 2.0 – Avpixlats nya teknik för fria kommentarer i gammelmedia
Bli medlem i SD
Hjälp till att sprida Avpixlat
Från sjuklövern till SD
Artiklar i samarbete med Dispatch International

Krönikörer

Mats Dagerlind
Björn Norström
Joakim Mårtensson
Rolf Malm
John Gustavsson
MigiLeaks

Arkiv

Kategorier

Besökare


MediaCreeper Creeper

Boktips

Vaclav Klaus - Folkvandring

Boktips

PK-samhället

Boktips

Haveriet - Den humanitära stormaktens fall

Boktips

Rekyl - Jan Öhman Gustafsson

Boktips

M/S Estonia - Stefan Torssell

Boktips

Landsplågan islam - Hege Storhaug

Boktips

Därför är mångkultur förtryck - Nima Gholam Ali Pour

Boktips

Nötskalet - Arnstberg och Sandelin

Boktips

Candida Olsson - Arvid Klegg

Boktips

Romer i Sverige - Karl-Olov Arnstberg

Boktips

Framtidsmannen - Jan Sjunnesson

Boktips

Landet som försvann: Politiskt inkorrekta krönikor - Julia Caesar

Boktips

Farliga ord - Carlqvist & Hedegaard

Boktips

Islam under slöjan - Nils Dacke

Boktips

Låsningen - Jan Tullberg

Boktips

Invandring och mörkläggning - Arnstberg & Sandelin

Boktips

Invandring och mörkläggning II - Arnstberg & Sandelin

Boktips

Farliga ord - Carlqvist & Hedegaard

Boktips

Satis Polito - Jimmie Åkesson

Boktips

Inte svart eller vitt utan svart och vitt - Merit Wager

Boktips

Världsmästarna - Julia Caesar

Boktips

Absolut Sverige - Mikael Jalving

Boktips

Sverige 2020: Från extremt experiment till normal nation - Jan Sjunnesson